Buran - Astrofotografie

Přejít na obsahRaketoplán Buran
  Když jsem se dověděl, že v  technickém muzeu v Německém Speyeru je vystavený raketoplán Buran, neváhal jsem a při nejbližší příležitosti jsem se na něj zajel podívat. Raketoplán je umístěn ve jedné za rozlehlých hal muzea a je to impozantní kousek.  I když se o vesmírnou techniku zajímám již delší dobu, překvapila mě jeho velikost.  Do kokpitu Buranu se dá jenom nahlédnou okénky,ale přes celkem opatlaná ochranná skla toho ani moc vidět není  a fotit se moc nedá. Nákladový prostor je z jedné strany otevřený a dá se docela dobře prohlédnout. Není to ale raketoplán, který létal ve vesmíru, ale o prototyp, na kterém byly dělány testy.V hale okolo raketoplánu je spousta exponátů - skafandry, přistávací modul, části nádrží, dehydrovaná potrava, měsíční vozítko, simulátor Spacelab a spoustu dalšího.
V muzeu ve Speyeru je mimo tohoto skvostu i mnoho dalších exponátů, které určitě stojí za to vidět. Asi nejzajímavější po Buranu je Boeing 747, který je takovou dominantou muzea a pak si ponorka U9. Muzeum jako takové je rozlehlé a  návštěva vám zabere kolem 5 hodin, pokud tedy chcete vidět všechno, včetně IMAXU.

 Navštívil jsem i druhé sesterské muzeum v Sinsheimu, kde sice vesmírné exponáty nejsou, ale je tam spoustu jiných zajímavostí. Muzeum v Sinsheimu je hlavně auto muzeum, ale hlavním lákadlem je Concorde a TU 144. Do obou letadel se dá po točitém schodišti podívat a prohlédnout si část vybavení a hlavně kokpit. Je zase za plexisklem a dost opatlaném a tak pěkné fotky nelze pořídit. Obě muzea stojí určitě za návštěvu, ale zvládnout to během jednoho dne je hodně náročné, proto muzeum nabízí i ubytování.
V Sinsheimu je také IMAX ale 3D, vřele doporučuji jeho návštěvu, navštívil jsem film o vesmírném dalekohledu HUBLE s nádhernými 3D snímky mlhovin a detailním 3D snímkem velké mlhoviny v Orionu M42.


                                                                                      L.Spejchlík 15.8.2010

  Technická data raketoplánu


Délka: 36 m
Výška: 16 m
Průměr trupu: 5,6 m
Průměr nákladového prostoru: 4,7 m
Délka nákladového prostoru: 18,6 m
Rozpětí křídel: 24 m
Plocha křídel: 250 m2
Plocha brzdících padáků: 75 m2
Hmotnost - při startu 105 t (při prvním startu jen 79,4 t)
Hmotnost - při přistání 82 t
Objem kabiny: 73m3
Posádka: 2 až 4 členná
Cestující: 6 osob
Délka letu: od 7 do 30 dnů
Přistávací rychlost: 312 km/h (maximální 360 km/h)
Délka dojezdu: 1100 až 2000 m
Plánovaná životnost: 100 startů
Počet destiček tepelné ochrany: 38 800 ks      

       Techniký nákres Buranu.

                                    Porovnání raketoplánů.

Návrat na obsah