Fotografovani letadel - Astrofotografie

Přejít na obsah
Nejprve  si povíme pár faktů, bez kterých by to prostě nebylo ono. Nejprve je potřeba si uvědomit, že dopravní letadla létají ve velkých výškách, okolo 8-12Km, a jejich rychlost je kolem 800Km/hod.  I z našeho pohledu se tedy pohybují rychle a není vždy jednoduché je na obloze najít.
 
Aby byla fotografie letadla ve velké výšce detailní, nestačí jen kvalitní optika (o té si povíme níže), ale musí být i dobré počasí. Dobré počasí neznamená jen jasno, ale také klidný vzduch. Mezi fotografem a letadlem je 12Km atmosféry a v ní vzdušné proudy, rozdílné teploty atd. Toto všechno ovlivňuje chování vzduchu, který se chvěje a rozmazává detaily.  I když je tedy jasno, neznamená to, že se dají fotit letadla v 11Km. Já to dělám tak, že udělám zkušební fotografii a zhodnotím stav, pak se rozhodnu, jestli má cenu fotit dál.
Chvění vzduchu, které znehdnocuje detaily vypadá takto:
Je tam vidět , jak hrany nejsou rovné a jako by se vlní.

Celkem kvalitní ovzduší vypadá takto:

Oba tato snímky byly foceny v téměř stejné výšce.
Je tedy jasné, že výběr vhoného počasí je celkem zásadní.

A ještě jeden snímek, přímo ukázkový, jak chvění vzduchu "poničí" snímek.
Fotografická technika

Fotoaparáty
1 - kompaktní fotoaparát se zoomem:
I když dnešní kompakty jsou kvalitní, a pokud si dáme tu práci, vybereme s kvalitní optikou, nebudete s výsledkem spokojeni, a to říkám na rovinu. Kvalitní kompakt mám a stejně výsledek při optickém zoomu 12x vypadá takto:
    
Boeing 787-8 Dreamliner-11270m.                                      Boeing 777-206(ER) - 10668m.

Canon EOS 7D MKII + Sigma 150-600.
    
Boeing B787-9Dreramliner-10051m.                                    Boeing 777-306(ER)-9444m.     

Jak vím, co je to za letadla a jak jsou vysoko: https://www.flightradar24.com, stačí kliknout na letadlo co vás zajímá.


2 - digitální zrcadlovky:
Dle mého názoru ideální řešení. Používám Canon EOS 7D MKII.

Objektivy
Opravdu zásadní věc. Je potřeba vybrat kvalitní objektiv. Co to znamená? Kvalitní objektiv je například takový, který nemá tzv. barevnou vadu, která by vám dělala modré pruhy kolem křídel. Který má aretaci, pokud je to zoom, aby vám nezajížděl, když se fotí nad hlavou atd.
Ohnisková vzdálenost je také důležitá, pokud chcete vidět detaily i v opravdu veliké výšce, neobejdete se bez minimálně 600mm objektivu, např jako tento:


Jedná se objektiv SIGMA 150-600mm F5-6.3 DG OS HSM pro Canon (řada Contemporary).

Pokud použijeme ohnisko 600mm, tak s použitím EOS7DMKII je výsledné ohnisko 840mm a celkme těžko se ta malá letadla na obloze hledají. Ze začátku lze použít stopy, které za letdly zůstávají, a pak je to už jen praxe. Pokud to shrnu, tak je to: Nají - zaostřit - upravit expozici - sledovat - exponovat :-).
Sestava Canon EOS 7DMKII +  SIGMA 150-600mm váží 3Kg a je potřeba s tím počítat.
Pro ještě větší přiblížení se dá použít telekonvertor. Používám SIGMA TC-1401 CANON, 1.4x. S tímto konvertorem je už ohnisko opravdu veliké na focení z ruky. Na letdla se mi to ale moc neosvědčilo, protože světelnost je f9 a časy při ISO 100-250 jsou moc dlouhé. Musí se proto požívat vyšší ISO a to moc snímkům nesvědčí, obvzlášť, když chcete pěkné detaily. Používám ho na ptáky, ale to je jiná kapitola.

Větší na klik.
Airbus  A320-214 - 2440m.  SIGMA 150-600mm F5-6.3 DG OS HSM+SIGMA TC-1401.


Stativ
Stativ sice mám, ale na letadla ho nepoužívám, protože letadla jsou zkrátka moc rychlá, a tak fotím z ruky, nebo se jenom o něco opřu.

Nastavení
Já na Canonu používám toto:
- ISO 100-250
- uzávězka 250-450
- clona F6,3
- ostření bodové

Další  možnost:
Až Vás začne štvát, že fotky stále nevypadají jak mají, tak vyražte k nějakému letišti. Například do Prahy, kde u letiště je hezká vyhlídka pro pozorování a fotografování. Snímky pak budou vypadat
úplně  jinak. (větši na klik)

A380-800.


ATR 42


A320

© Ladislav Spejchlík 2018

Návrat na obsah