Fotografovani Mesice - Astrofotografie

Přejít na obsah


I když je Měsíc poměrně veliký a světlý, vyfotografovat ho tak, aby výsledek byl koukatelný, není vůbec jednoduché. Je to hlavně proto, že se zdánlivě pohybuje a navíc je to tu chvění vzduchu, které  značně komplikuje zaostření. Pokud by jste se podívali na jeho povrch dalekohledem, tak by to bylo hodně patrné. Proto, i když je dobře zaostřeno jsou často snímky neostré. Fotografové, kteří se tímto zabývají to řeší tak, že se udělá několik snímků a ty se pak pomocí speciálního softwaru skládají, průměrují a tím vznikně kvalitní snímek. Existuje ještě jedna metoda, Měsíc se nasnímá kamerou, výsledný film se rozdělí na jednotlivé snímky a ty se pak složí v jeden. Je to celkem dost náročné na vybavení ale výsledek stojí za to. Já vám tu teď popíši, jak se to dá udělat kvalitní snímek i bez speciálního softwaru. Zde uvedené snímky nejsou nijak upraveny, nebo seskládány.

1 - nechvějící se vzduch
To je asi to nejdůležitější pro dobrý snímek Měsíce. Je to opravdu hodně znát. Když se rozhodnete, že si uděláte hezký snímek Měsíce, tak než tak učiníte, bežte se podívat ven, jak vypadají hvězdy. Pokud okolní hvězdy blikají, tak je to špatně a fotka nebude dobrá. To blikání dělá právě chvění vzduchu, nazývá se to seeing. Jsou noci, kdy se seeing vynikající a fotit se dá bez problémů, ale ve většině případů tomu tak ale není.

2 - technika
Pro fotografování Měsíce se dá buďto použít astronomický dalekohled, kompaktní fotoaparát a nebo digitální zrcadlovka.
a - astronomický dalekohled - dalekohled jako takový je ideální řešení, ale je k tomu potřeba ještě další v ybavení. dalekohledy všeobecně jsou poměrně těžké a vyžadují speciální stativ, montáž, která jejich váhu unese. Taková montáž samozřejmě umožňuje i pohyb dalekohledu a tím se focení malinko zjednodušuje. Více najdete zde, kde je můj dalekohled a monáž.

b - kompaktní fotoaparát - i s kompaktem se dá udělat celkem slušná fotka, ale není to ono. Nejde jednoduše dát automat a cvak. Musí se nastavit manuál a upravit expozice (mnohdy stačí nastavit větší rychlost uzávěrky), protože Měsíc je hodně jasný na tmavém pozadí. ISO doporučuji nízké, třeba kolem 100.

c - digitání zrcadlovka - DSRL - ta se dá použít jak ve spojení s dalekohledem, tak s objektivem. Tento člínek je ale s píš pro někoho, kdo dalekohled nemá a chtěl by si vyfotit Měsíc přes objektiv.


Dalekohled na montáži                            Měsíc přes refraktor WILLIAM OPTICS FLT 132 Triplet APO
                                                                          Zde snímek ve vysokém rozlišení.  
 


Fotografování kompaktem
I to je cesta jak začít, není to ale ideální. Kompakt musíme namířit na Měsíc, vyzoomovat jak potřebujeme. Pokud je nastaven na automat, tak si s tím většinou neporadí a uvidíme jen velkou bílou kouli. Musíme tedy dát manuální nastavení, ISO 100 a rychlost uzávěrky ubírat tak, aby se objevily kontury Měsíce a poté exponujeme.

Automatické nastavení                                                           Manuální nastavení
 
Tady vidíte rozdíl. Snímek ale nebude celkově moc kvalitní a bez detailů. Tady se podívejte na zvětšený snímek.

Digitální zoom. Větší na klik.Fotografování digitální zrcadlovkou

DSRL s objektime se musí umístit na stativ, čím větší objektov, tím musí být kvalitnější stativ. Sestava Canon EOS 7D MKII + SIGMA 150-600mm F5-6.3 DG OS HSM pro Canon (řada Contemporary) váží 3Kg a je potřeba s tím počítat. Pokud se použije stativ, je potřeba vypnout stabilizaci objektivu. Muže se zaostřit i automaticky. Nastavení pro snímání Měsíce se nedá napsat univezální, ale plně bude vyhovovat: ISO 100-400, F10, expozice 1/400. Ideální je dálková spoušť, abychom nesahali na fotoaparát, pokud ji nemáte, je vhodné nastavit časovač. Jakýkoliv pohyb stativu, nebo foťáku udělá nekvalitní snímek.
Výsledek, při použití výše uvedeného a sestavy  Canon EOS 7D MKII + SIGMA 150-600mm F5-6.3 DG OS HSM  je následující.

Vetší na klik.                                                                       Výřez 100%, větší na klik.
 

S použitím telekonvertoru SIGMA 1,4.


Výhodné je, pokud DSRL umožňuje Live View. To přeně vidíte co se fotí a umožní to dobré zaostření.


© Ladislav Spejchlík 2018

Návrat na obsah