Test UHC-S filtru - Astrofotografie

Přejít na obsah
Test filtru BAADER UHC-S pro účely astrofotografie neupravenou zrcadlovkou Canon EOS 30D

Update 2008 - viz. níže


Rozhodl jsem se, pořídit si místo Canonu EOS 300D novou DSRL Canon EOS 30D. Vedlo mě k tomu to, že 30D má tělo z magnezitové slitiny a lépe se chladí. Samozřejmě snímač CMOS Digic II.  s nízkým šumem k tomu přispělo také.

 Po rozbalení a prvotním vyzkoušení mi bylo jasné, že modifikaci provádět nebudu. Věnuji se také "normálnímu" focení a denní snímky z této DSRL jseu excelentní.  Po prvních astro snímcích s 30D jsem ale pochopil, že pokud budu chtít fotografovat mlhoviny, budu muset něco vymyslet, jinak budou snímky vypadat nějak podobně jako zde vedle. Pokud tedy někdo řeší podobný problém zda modifikovat či nikoli, může si přečíst následující článek.

Na stránkách Baader jsem viděl snímky mlhovin DSRL přes filtr UHC-S.Tyto snímky mlhovin vypadaly jako by byly foceny modifikovanou DSRL, ale nebyly, proto jsem se rozhodl tento filtr také vyzkoušet. Domluvil jsem se tedy s p.Zahajským z firmy Supra Praha o zapůjčení tohoto filtru za účelem testu.  Samotný výsledek testu mě více než  překvapil.


Testovací objekty byly tyto- M16, NGC 6960,NGC 6888, M42 a okolí hvězdy Alnitak. Všechny snímky byly fotografovány  přes N200/800, Baader MPCC Coma corrector, filtr Baader UHC-S, ISO 1600 a 6 minut. Citlivost jsem zvolil schválně takto vysokou, protože mám vyzkoušeno, že šum 30D ISO1600 při 6 minutách expozice je nízký a běžně jsem s tímto nastavením fotil. Nastavení vyvážení bílé na 30D  bylo na auto. Se všemi zde uvedenými snímky byly provedeny následující operace: odečet Dark Frame, kompenzace Flat Field a křivky v PS CS2.  


M16

První objekt, na kterém jsem filtr testoval, byla mlhovina M16. Tato mlhovina byla již ale nízko nad obzorem a navíc z mého pohledu nad Prahou. V tu dobu bylo nad Prahou mlhavo, a tak to vypadalo, že bude po zkoušce. Nakonec jsem se rozhodl, že exponovat přece jenom budu. Vzhledem k podmínkám se i špatně pointovalo, a tak je snímek hnutý. Naštěstí to pro účely testu nevadí. Výsledek mě překvapil a již při kontrolní expozici 1 minuta bylo vidět červenou mlhovinu. Snímek zde uvedený je složenina 6x6 minut. Větší verze  na klik.Takto to vylezlo z EOS 30D.NHC6960

Druhým objektem byla řasová mlhovina NGC6960, tuto mlhovinu jsem již jednou fotografoval modifikovaným fotoaparátem a výsledek nebyl zrovna nejlepší. Tentokrát byly výborné podmínky. Výsledek předčil mé očekávání. Jsou pěkně vidět vlákna mlhoviny a  i jejich barva.Větší verze  na klik.  
Okolí hvězdy Alnitak

Vzhledem k perfektním podmínkám jsem se rozhodl zkusit ještě "Koňskou hlavu".Seening byl malý a tak i detail hlavy vyšel (alespoň podle mne) výborně.Větší verze  na klik.  


Detail "Koňské hlavy.M42

Posledním objektem byla mlhovina M42. Myslím si, že ani není potřeba snímek blíže komentovat. Neupravený snímek M42 tak jak vylezl z 30D.


Závěr

Filtr UHC-S  je popisován jako okulárový a tak jsem čekal problémy se zaostřováním. Nic takového se neobjevilo.Zaostřil jsem prakticky hned a i prohlídka snímků ve vysokém rozlišení  neodhalila žádné deformace hvězd.

Já si rozhodně tento filtr pořídím a myslím si, že se mi s tím vyřešil problém zda mám Canon EOS 30D modifikovat pro fotografování mlhovin.

Děkuji p.Zahajskému za důvěru a zapůjčení filtru.

19.10.2006 Spejchlík Ladislav


___________________________________________________________________________________________________________________

2008

Update 2008

Filtr UHC -S používám i při pořizování snímků CCD QHY 8, zde uvedu několik příkladů a například i porovnání fotografii pořízené přes CLS filtr a pak přes UHC-S.
NGC 6888


Filtr ASRTRONOMIK CLS 2", optika Newton 200/800, 10 expozic po 10 minutách, kalibrace. Hvězdy přes tento filtr jsou nazelenalé a pozadí není tolik tmavé.


NGC 6888

Filtr Baader UHC-S  2", optika Newton 200/800, 12 expozic po 10 minutách, kalibrace. Hvězdy na snímku jsou "normální" a pozadí snímku je více tmavé.

NGC 6888

Kombinace snímků přes CLS a UHC-S filtr.© 2004-2008  Spejchlík Ladislav


Návrat na obsah