Vixen VC 200L - Astrofotografie

Přejít na obsah


                                                                                                                                 Vixen VC 200L VISACPro fotografické účely jsem měl od firmy Supra Praha zapůjčený katadioptrický dalekohled od japonské firmy Vixen. Jedná se modifikovaný Cassegrain - 200/1800mm, f/9.  VISAC (Vixen Sixth-Order Aspheric Cassegrain) který zajišťuje rovné pole bez vad až pro 35mm políčko filmu. Má asférické primární zrcadlo, kulové sekundární zrcátko a  tříčlenný korektor.

Na této stránce bych chtěl shrnout praktické zkušenosti s tímto dalekohledem a to hlavně po fotografické stránce.

Celý dalekohled je velice lehký, tubus váží jen malinko přes 6 kg. a  montáž EQ6 si sním lehce poradí, po připojení veškerého příslušenství je potřena celou sestavu dobře vyvážit. Je velice dobře mechanicky provedený a má přímo excelentní vyčernění.


Kolimace:

Optiku VC200L jsem musel před prvním použití zkontrolovat a seřídit. Kolimaci jsem provedl na hvězdu.  Nebyl v tom vůbec žádný problém a celé seřízení mi trvalo pár minut. U tohoto dalekohledu je možné seřízení okulárového výtahu do optické osy, toto ale nebylo potřeba. Seřízení jsem provedl nastavením primárního zrcadla.

Ostření pro fotografii:

Okulárový výtah je hřebenový, i pro astrofotografii jsem shledal výtah jako dostatečný a DSRL jsem sním bez problémů zaostřil.

Rovina zaostření je poměrně daleko od tubusu, a proto je vhodné použít pro připojení DSRL překlopné zrcátko, které je součástí sestavy a nebo jiný 2“ extender. Výhoda překlopného zrcátka spočívá v tom, že na jedné straně je DSRL a na druhé okulár. Pro fotografii Vixen prodává reduktor na f6,4, neměl jsem ho ale k dispozici.

S překlopným zrcátkem není sice možné pointovat jako s OAG, ale je to přínosné pro nalezení vhodné kompozice pro fotografii a zároveň pro prohlídku fotografovaného objektu.

Zaostření pro fotografii jsem prováděl pomocí zkušebních expozic a jemným posouváním okulárového výtahu. Okulárový výtah má aretaci.

Pointace:

Pro pointaci jsem zvolil malý pointační refraktor SW 70/500. připojený k VC 200L  na kruhách držící tubus. Samotný držák pointeru je můj vlastní vynález a i přes jeho  kritiku kolegů fotografů jsem sním naprosto spokojen. Nyní je držák vyrobený ze silnějšího materiálu pro větší tuhost.

Samotná pointace byla bez problému a opravdu nebyl problém upointovat uvedeným malým refraktorem zmíněných 1800mm. Jako pointační zařízení používám TV Guider zakoupený od p.M.Myslivce.

Fotografování:

Fotografoval jsem Canonem EOS 300D v modifikaci Baader ACF. Jako první objekt jsem zkusil kulovou hvězdokupu M3. Kulové hvězdokupy jsou dle mého názoru jedny z nejtěžších objektů na fotografování, a tak jsem byl moc zvědavý na výsledek.


 

       Pointační držák                    Překlopné zrcátko                                 Reduktor                             Canon EOS 300D

        
Konstrukce
Vixen VC 200L VISAC     

                                                                                  


Fotografie:

M3
Protože celá optická soustava je f9, zkouškově jsem zvolil několik expozičních časů a jako optimální se jevil čas 6 minut na jednu expozici. Seeing byl průměrný a foukal slabý vítr, přesto bych si dovolil říct, že snímek je povedený.  Jednotlivé hvězdy jsou větší a to částečně i proto, že neklid ovzduší udělal své.  Celkem bylo naexponováno 10 snímků. Zpracování proběhlo – Subraw, PS.  Bylo naexponováno 10snímků po 6 minutách.


       M13
Druhý objekt byla opět  kulová hvězdokupa M13 v Herkulovi. Tuto hvězdokupu jsem již několikrát fotografoval, a tak o to víc mě zajímal výsledek. Opět jako u předchozí hvězdokupy. Celkem bylo naexponováno 10 snímků. Zpracování proběhlo – Subraw, PS.  Bylo naexponováno 10 snímků po 6 minutách.

M57
Další objekt byla planetární mlhovina M57 v Lyře. Tady se už celkem dost podepsal seeing a slabé hvězdy nad mlhovinou vlevo se trochu slévaly. Na takovéto objekty to opravdu chce výborné podmínky. Opět bylo fotografováno 10x6 minut. S výsledkem jsem ale spokojen.


NGC 7008
Na tuto planetární mlhovinu už bylo 6 minut málo, ale docházela mi baterie pro pohon montáže a tak jsem již více snímku neudělal. Je to pouze 3x6 minut. Tento snímek ani nebyl určen ke zveřejnění, je to vlastně můj testovací snímek.

Saturn
Další výpravu s tímto dalekohledem jsem zaměřil na planetu Saturn. Když jsem tuto planetu uviděl ve zvětšení 400x, nemůžu napsat nic jiného,  než že mě to naprosto uchvátilo. Obraz byl čistý, seeing ucházející a  Saturn si tam seděl jako přibitý.  Zkusil jsem pořídit i snímek,  na to jsem si vzal webkamerku Philips ToUcam Pro II. Snímek je průměr z 800 snímků z videa.

Měsíc
Samozřejmě jsem se podíval a hlavně vyfotografoval Měsíc. Zde jsem opět použil DSRL,  jen neupravený Canon EOS 30D. Vizuálně byl tímto dalekohledem Měsíc jako na dlani a opět bylo možné použít vysoké zvětšení. Přináším zde alespoň malý pohled na Měsíc jako jsem měl já. Pro lepší zážitek by to ale chtělo lepší okuláry než v současné chvíli mám.

M104

V plánu bylo focení některé galaxie, vybral jsem si M104,  protože do té doby jsem tuto galaxii fotografoval pouze jenom jednou ze začátku mého astrofotografického snažení. Zde je tedy M104 přes VC 200L fotografováno 10x 8 minut. Na tento objekt je to ale hodně málo.Víc jsem nezkoušel, tedy vlastně zkusil, ale bylo tam již hodně šumu, a tak jsem od toho upustil. Na fotografování DSO objektů přes tento Vixen by to chtělo spíš chlazenou CCD kameru.

Při vizuálním pozorování přes 25mm okulár  byl vidět jasný střed a pod ním tmavý pruh.
MGC 2392 Eskymo

Poslední objekt,  kterému jsem se tímto dalekohledem věnoval,  byla planetární mlhovina nazývaná Eskymák. Fotografováno bylo 10x3 minuty, opět Canonem EOS 300D. Prohlédl jsem ji i vizuálně a stálo to za to. Překvapilo mě,  kolik je toho na této malé mlhovině vidět, použil jsem 25 mm okulár a viděl jsem krásně jasný střed a jakoby chmíří okolo, bylo to pěkné.

Závěr:

Z Vixenu VC 200L VISAC jsem byl nadšený a jediná věc, která mi kazila radost je, že na fotografování DSO objektů by se spíše hodila chlazená CCD kamera, protože časy kolem 10-12 minut s  DSRL, kterou vlastním,  zanášejí do výsledného snímku hodně šumu a výsledek pak není optimální. Výhodou je, že jde o velmi kompaktní optický systém s nízkou hmotností, který půjde i na menší montáže typu EQ5 a HEQ5. Fotografování v ohnisku 1800mm není sice zase takový problém, ale chtělo by to kvalitní oblohu.

Také bych chtěl zde poděkovat panu Zahajskému za důvěru a ochotu mi tento dalekohled zapůjčit na vyzkoušení.

Vixen VC 200L prodává firma Supra Praha a bližší informace jsou zde.

Odkazy:

Snímky pořízené technikou od f. Vixen a nejenom VC200L19.4.2007

Spejchlík Ladislav


Návrat na obsah