WO FLT 132 - Astrofotografie

Přejít na obsah

                                                                        

WILLIAM OPTICS

FLT 132 Triplet APO


Když jsem tento dalekohled viděl poprvé a to jenom položený ve vystlaném přepravním kufru, tak mě ohromil a to nejenom velikostí a váhou. Po vyndání doma jsem byl  překvapený znovu. Tenhle fotografický dalekohled je nádherně zpracovaný a to nemluvím jenom o designu, ale převážně o mechanické, stránce. Dalekohled má velice přesný a plně otočný výtah s výstupem 4", samozřejmostí je i mikroostření. Redukce na 2" a korektor s výstupem T2, nebo 2". Dalekohled váží  9 Kg  a s rovnačem skoro 10Kg a tak rozhodně není určen na malé montáže. K dalekohledu nebyl hledáček, ta jsem použil hledáček SW 8*50, ke kterému jsem si nechal udělat držák.

 Celý přístroj, včetně upínacích kruhů se vejde do hliníkového přepravního kufru opatřeného kolečky pro lepší přepravu.                                       

I přes jeho váhu je manipulace celkem snadná a montáž EQ6 si s ním hravě poradí, jenom by to chtělo prodlužovací pilíř, protože je jinak dalekohled nízko a při používání DSRL není moc dobře vidět do hledáčku a nebo na displej.

Ostření: to je kapitola sama pro sebe, výtah je naprosto bez vůle, má mikroostření a aretaci, ta se nesmí zapomenout po zaostření dotáhnou, jinak se snímky pomalu rozostří. Ostření je plynulé. Je vhodné, při odfocení serie fotografii zkontrolovat zaostření, protože CCD, DSRL s korektorem zatěžují okulárový výtah a i po zaretování má tendenci se posunout.

Fotografování: pro fotografování je potřeba použít korektor, aby byly hvězdy po celém poli nedeformované. Korektor má 2 adaptery, jeden se závitem 2" a druhý opatřen T2. Jednoduše lze tedy připojit vlastně cokoliv Při fotografování DSRL se T kroužek našroubuje na  odapter s T2 závitem. Při použití CCD s T2 závitem, je potřeba počítat s tím, že korektor musí, aby fungoval jak má, být vzdálen od snímacího čipu v určité vzdálenosti. Toto je nutné brát v úvahu a použít vhodné prodloužení, které ale bude pro daný typ CCD jiné, vzhledem k rozdílným konstrukcím. U digitální zrcadlovky toto odpadá.

Temperace dalekohledu: temperace WO 132FLT je velmi důležitá, čím je větší rozdíl v teplotě tam kde se  dalekohled skladuje a venkovní teplotou, tak je potřeba čas temperace prodloužit. Pokud je dalekohled málo vytemperován, dochází vlivem roztaživosti materiálu během exponování k posouvání zaostření, je to sice málo, ale na snímcích je to pak celkem dost vidět.Technické údaje:
Průměr  132mm
Světelnost  F/7
Ohnisková vzdálenost  925mm
Objektiv Typ  3 elements, Air-spaced, FPL-53
Rozlišení  0.86"
Limiting Magnitude  14.5
Lens Shade  Retractable (O.D. 168mm)
Focuser  4" R&P heavy duty focuser
360° rotatable graduated camera adjuster
1.25" Adapter included
1.25" Adapter  Brass Compression Rings
Průměr tubusu  141mm
Rozměry tubusu  104cm (Fully Extended)
78cm   (Fully Retracted)
Váha tubusu  9kg
Case  High-quality Aluminum Case
Case rozměry


(WxHxD)
99cm x 34cm x 30cm
Case váha  13.5kg

Snímky


   


Všechny zde prezentované snímky byly snímány CCD kamerou QHY8, pointace byla prováděna refraktorem SW 70/500 s pomocí TV Guideru. Pointační refraktor byl na WO 132FLT připevněn pomocí mého držáku pointačního dalekohledu, který byl přizpůsobený pro tento konkrétní typ dalekohledu a upínacích kruhů. Pointace byla naprosto bezproblémová.M33

Dne 16.9.2007 byly konečně podmínky, abych mohl vyzkoušet CCD QHY8 společně s dalekohledem od WO. Podmínky byly přímo excelentní, nefoukal vítr a obloha byla vymetená. Můj vůbec první snímek CCD a WO byla galaxie M33.Už po prvním načtení snímků bylo jasné, že optika WO je naprosto výborná a bude radost pracovat s takovým dalekohledem. Ostření je naprosto bezvůlové a to myslím naprosto bez vůle. S originál rovnačem pole jsou hvězdy kulaté až ke kraji snímače APS C.

1 snímků  po 7 minutách + 10 snímků po 15 minutách. Byl odečten Bias, Flat Field. Dále pouze upraveny křivky.
NGC 891

Druhým snímkem byla galaxie NGC 891. Na této galaxii mě překvapilo, kolik je na galaxii vidět detailů.Podle všeho má WO 132 FLT výbornou kresbu.Bylo nasnímáno 11 snímků  po 7 minutách. Byl odečten Bias, Flat Field. Dále pouze upraveny křivky.
Měsíc

V noci na 28.9.2007 se udělalo trochu hezky a tak jsem si vyfotil Měsíc, úplněk jsem nestihl, ale takhle je taky pěkný. Fotografováno bylo Canonem EOS 30D. Snímek je trochu  "poškozen" seeingem, který nebyl úplně ideální na fotografování

Na měsíc jsem se také podíval a bylo to fantastické. Nemám tolik kvalitní okuláry,abych mohl vyzkoušet WO na hranici, ale vizuální zážitek byl ohromný.

ZDE je snímek v vysokém rozlišení.
NGC 7331

5.10.2007, první část noci byla jasná, foukal sice vítr ale i tak jsem se vypravil na galaxii NGC 7331. Po vybalení veškeré techniky a po zkontrolování kvality oblohy jsem ale zjistil, že je velmi špatný seeing. Sice jsem se rozhodl fotografovat, ale nebylo to ideální.

Bylo nasnímáno celkem 8 snímků  po 10 minutách. Byl odečten Bias, Flat Field. Dále pouze upraveny křivky.Stephanův  kvintet


Kousek , dáli se to tak říci od galaxie NGC 7331 je  skupina pěti galaxií (NGC 7317, NGC 7318A, NGC 7318B, NGC NGC 7319 a NGC 7320), také známá jako Stephanův  kvintet.  I když podmínky na fotografování kazil špatný seeing, tak skupinka na fotografii dle mého názoru vyšla celkem pěkně.


Bylo nasnímáno celkem 8 snímků  po 10 minutách. Byl odečten Bias, Flat Field. Dále pouze upraveny křivky.


NGC 281

Mlhovina NGC 281 byla druhým fotografovaným objektem v noci 5.10.2007. Fotografováno bylo jen s UV/IR filtrem. Bylo by vhodné použít CLS filtr, ale musel bych vyřešit, jakým způsobem zakomponovat filtr do celé sestavi, protože z korektoru je rovnou výstup T2 a kamerka QHY8 má vstup také T2, připojená byla tedy napřímo, protože nemám k dispozici žádnou redukci. Výsledek je podle mě uspokojivý, expoziční čas byl 10 minut a zvýšil jsem citlivost.  

 Bylo nasnímáno celkem 8 snímků  po 10 minutách. Byl odečten Bias, Flat Field. Dále pouze upraveny křivky.

M45

13.10.2007 - vynikající podmínky na focení a tak jsem se celou noc věnoval fotografování. Jako první byla známá hvězdokupa M45 - Plejády. Nasnímáno bylo celkem 10 snímků po 15 minutách. Překvapilo mě, kolik detailů se na snímku objevilo. Úprava tohoto snímku spočívala jenom v odečtu FF, Biasu a poladění křivek.M1


Protože byly skutečně pěkné podmínky a seeing byl taky příznivý, tak jako druhý objekt jsem fotografoval mlhovinu M1. Už při kontrole dílčích snímků bylo vidět, že snímky budou kvalitní a pěkně prokreslenou mlhovinou.Po zpracování všech snímků (10x7,5 min.) jsem nevycházel z úžasu.Člověk si pak jenom povzdechne, škoda že není lepší, méně přesvětlená obloha.

M81, M82

Galaxie M81 a M82, počkal jsem si, až budou dostatečně vysoko, takže první expozice byla nasnímána ve 4:59h. Celkem jsem nafotil (10x7,5min.)  expozicKometa 17P/Holmes - 27.10.2007


Od setmění jsem chodil kontrolovat oblohu, jestli se náhodou počasí neumoudří a kometu aspoň neuvidím. Mraky se honily a až kolem 20 hodiny se udělala díra v mracích a kometu jsem viděl. Nakonec se udělalo takové okno, že jsem stihl vyndat montáž, dalekohled. Nechtěl jsem se zdržovat přípravou CCD a tak jsem si tuto velice zajímavou komet vyfotografoval  Canonem EOS 300D. Bylo exponováno 5 snímků po 20 vteřinách.Po nasnímání sekvenci snímků se vyjasnilo a tak jsem si připravil i CCD, to už jsem ale fotografoval přes N200/800, protože se WO začínal rosit a protože ho mám jenom zapůjčený, nechtěl jsem aby z něj pak "kapala" voda, protože vlhkost byla značná.
Kometa 17P/Holmes - 31.10.2007


Druhý snímek  byl pořízen 31.10.2007, bylo jasno ale seeing byl špatný, proto jsem nafotil velký počet snímků abych si z nich mohl vybrat ty nejlepší a ty poté zpracovat. Také jsem chtěl zkusit zvýraznit komu a proto jsem udělal několik dlouhých expozic. Celkem jsem nafotil 200 snímků a pěkných bylo 81.   Foceno bylo CCD QHY8 přes WO 132 FLT - 132/925mm. Snímek je složenina:
1x10min + 4x9min + 6x5min + 1x3min + 14x75 sec. + 14x70 sec. + 20x45 sec. + 21x20sec. Takže celkem 81 snímků a celkem 109minut. Jedná se taktéž o výřez 1:1.

A ZDE plné rozlišení.
(c)  2007   Spejchlík Ladislav

Návrat na obsah