Zeppelin NT - Astrofotografie

Přejít na obsah
Zeppelin NT
Vzducholoď Zeppelin NT, která 18.5.2018 přistála v Praze, je s s objemem 8 425 m³ a délkou 75metrů, největší létající vzducholoď na světě.
Má poloztuženou konstrukci a nosným plynem je helium. Motory, ovládací panely a kabina jsou připevněny přímo ke  konstrukci. Kabina pojme kromě pilota a stevarda až 12 pasažérů a nechybí samozřejmě toaleta.
Je určena ke komerčním letům ve třídě Commuter, tam  spadají vícemotorové vrtulové letouny pro takzvanou sběrnou dopravu s  maximálně 19 sedadly. Vzducholoď je vybavena systémem řízení letu fly-by-wire (FBW), který nahrazuje ruční ovládání stroje elektronickým  řízením. Je schválena pro řízení jediným pilotem za podmínek VFR (denní i  noční provoz).
Pohání ji tři motory Textron Lycoming o výkonu 147 kW. Maximální dosažitelná rychlost je 125 km/h. Poprvé vzlétla v roce 1997.
Domovská základna vzducholodě Zeppelin NT je na břehu Bodamského jezera v německém Friedrichshafenu – v místě, odkud Ferdinand von Zeppelin poslal k nebi svou první vzducholoď a pozdějii slavný Hindenburg.
Vzducholoď má imatrikulaci DLZZF.
Foto: L.Spejchlík
Zdroj informací: flying-revue.cz
                      Zeppelin CZ
Návrat na obsah